Alçalan takoz nedir? Alçalan takoz nasıl oluşur?

Alçalan takoz nedir? Alçalan takoz nasıl oluşur?

Fiyat hareketleri daralarak ilerlediğinde ortaya çıkan bir formasyondur. Diplerin ve tepelerin daralarak yükseldiği veya alçaldığı gözlenir. Sık sık üçgenlerle karıştırılırlar. Üçgenlerden ayırt etmenin en kolay yolu, harekete çizilen destek ve direnç çizgilerinin aynı yönü gösteriyor olmasıdır. Destek çizgisi yukarı ise direnç çizgisi de yukarı, aşağı ise her ikisi de aşağı yönü göstermelidir.

Takoz formasyonlarını hem trend devam hem de trend dönüş formasyonu olarak kullanmaktayız.
Bu dersimizde yukarı trendin içinde görülen ve alçalan trendin sonunda görülen alçalan takoz oluşumlarını
inceleyeceğiz.

Alçalan Takoz (Yukarı Hareketin İçinde Görülen)

Yukarı trendin içinde görülen alçalan takoz grafiğini yan tarafta görebiliriz. Flama ile sık sık karıştırılmaktadır. Impulse sonunda başlayan düzeltme hareketinde fiyat daralmaya başlıyor. Dipler ve tepeler alçalmaya devam ediyor ve fiyatta daralma görülüyor. Bu formasyondan beklenen takozun baktığı yönün tersine fiyat hareketinin gelişmesidir. Aşağıdaki grafikte takozumuz aşağı gösteriyor,dolayısıyla beklentimiz yükseliş yönlü olacaktır.
Hedefler; İlk hedefimiz takozun en tepe noktasında yer alan fraktal bölgesininhemenaltıdır. İkinci hedefimiz impulsive hareketine çekilecek fibonaccinin 0.382 seviyesi, üçüncü hedefimiz ise yine aynı fibonaccinin 0.618 seviyesidir. Aynı zamanda fibonacci exp. 1 seviyesi de hedef olarak alınabilir.
Stopumuz en yüksek noktada oluşan fraktal bölgesinin biraz üzeridir. Risk almak isteyen traderlar alt banttan sonraki dönüşte de işleme girebilmektedirler. Ancak bu formasyonda riskli işlem stratejisini önermiyoruz.

AlçalanTakoz(Aşağı Hareketin Sonunda Görülen)

Bu formasyondan beklenen takozun baktığı yönün tersine fiyat hareketinin gelişmesidir. Yandaki grafikte
takozumuz aşağı gösteriyor, dolayısıyla beklentimiz yükseliş yönlü olacaktır. Hedefler; İlk hedefimiz takozun en tepe noktasında yer alan 1 numaralı fraktal bölgesinin hemen üzeridir. İkinci hedefimiz ana impulse hareketine çekilecek fibonaccinin 0.382 seviyesi, üçüncü hedefimiz ise yine aynı fibonaccinin
0.618 seviyesidir. Stopumuz en dip noktada oluşan fraktal bölgesinin biraz üzeridir.
Risk almak isteyen traderlar alt banttan sonraki dönüşte de işleme girebilmektedirler. Ancak bu formasyonda riskli işlem stratejisini önermiyoruz.