Finansal Terimler

Ana Sayfa Finansal Terimler

FİNANSAL TERİMLER

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasıdır. Ancak mal ve hizmetlerin fiyatları zaman içersin de artabilir veya azalabilir. Enflasyon sadece bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir. Diğer bir deyişle, sadece bazı malların fiyatlarının sürekli artması ya da tüm malların fiyatlarının bir sefer artması enflasyon değildir. Örneğin aylık enflasyon oranının %1 olması, o ay içinde fiyatlar genel seviyesinin bir önceki aya göre %1 oranında arttığını gösterir. Yıllık enflasyonun %30 olması da, fiyatların bir önceki yıla göre ortalama %30 oranında arttığını gösterir. Örnek olarak bir önceki yıl 200 TL' ye alınan bir mal sepetinin bu yıl ancak 260 TL' ye alınabileceğini ifade eder.

Resesyon Nedir?

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az 6 ay süreyle gerileme yaşanması nedeniyle Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın ( GSYİH ) düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklaması, negatif anlamda istikrarlı bir konjonktür dalgasında doruğu izleyen reel ekonomik faaliyet düzeyinde ılımlı daralma aşamasıdır. Ekonomideki daralma ılımlı değil şiddetli olursa buna depresyon denmektedir.

Volatilite Nedir?

Volatilite, finansal piyasalarda belirli bir ürünün belirli bir zaman içersin de fiyatında yaşanan oynaklığıdır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Belirsizliğin arttığı bu dönemlerde volatilite daha yüksek olur.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, kısaca açıklamak gerekirse, farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etme işlemidir.

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit kur rejimi uygulayan yada yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından kullanılan bir para politikası aracıdır. Devalüasyon, bir ülkenin resmi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında veya bir grup para değeri karşısında yada para standartlarındaki değerinin düşürülmesidir. Devalüasyon, çoğunlukla depresyon ile karıştırılır ve revalüasyonun tam olarak tersidir.

Boğa Piyasası ( Bullish Market ) Nedir ?

Finansal Piyasalarda yükseliş eğiliminin baskın olduğu yani bir anlamda piyasanın yükseliş trendinde olduğu zamanı ifade eder. Boğa Piyasasında fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü hareketi beklenmelidir.

Ayı Piyasası ( Bearish Market ) Nedir ?

Finansal Piyasalarda düşüş eğiliminin baskın olduğu yani bir anlamda piyasanın düşüş trendinde olduğu zamanı ifade eder. Ayı Piyasasında piyasaların karamsar bir halde olduğu zamanlardır.

Açık Pozisyon Nedir ?

Yatırımcının herhangi bir ödeme yapmadan girdiği anlaşmadır. Yatırımcı kâr beklentisi içindedir ancak aynı zamanda da risk taşımaktadır.

Portföy Nedir ?

Portföy, kapalı uçlu fonlar ve borsa yatırım fonları dahil olmak üzere; hisse senetleri, tahviller, nakit ve nakit benzerleri gibi finansal yatırımların bir koleksiyonudur. Portföy, bir kişi, bir finans kurumu veya bir yatırım firması tarafından oluşturulabilir.

Açığa Satış Nedir ?

Açığa satış, hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir. Satıcının aslında gerçekte sahip olmadığı hisseleri satması anlamına gelir. Açığa satış yoluyla, değeri düşecek olan hisse senetlerinden kazanç elde etmek hedeflenir.

Alış Fiyatı Nedir ?

Herhangi bir enstrümanı ( Para birimi, Emtia, Hisse senedi vs. ) almak isteyen yatırımcının, bu enstrümanı satın alabileceği fiyat.

Satış Fiyatı Nedir ?

Herhangi bir enstrümanı ( Para birimi, Emtia, Hisse senedi vs. ) satmak isteyen yatırımcının, bu enstrümanı satabileceği fiyat.

Broker Nedir ?

Alıcı ve Satıcıyı bir araya getirerek aracılık yapan kişi veya kuruluşlar.

CFD Nedir ?

CFD' nin Türkçe karşılığı "Fark Sözleşmeleri" anlamına gelmektedir. Hisse senetleri, hisse senedi endexleri, tahviller ve emtialar gibi varlıklara fiziki olmayan şekillerde yatırım yapabilmenizi ve fiyat beklentilerinin alınıp satılmasını sağlayan kontratlardır. Herhangi bir CFD yatırımınızda, fiyat beklentilerini alıp satarsınız ve fiziki olarak o enstrümana sahip olmazsınız.

Emtia Nedir ?

Emtia, Ticarete konu olan altın, gümüş, petrol, doğal gaz, bakır, pamuk, mısır, buğday, şeker, kahve gibi malların tümüne verilen addır.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Yatırımcılarımıza uzman eşliğinde eğitimler, canlı yayınlar, eğitim videoları ve analizler sunuyoruz. Trade Kulübü olarak yatırımcılarımıza bilinçli yatırım yapmayı öğretiyoruz.

about-five-our-choose-man
market

ANALİZ

Temel ve Teknik analiz ile doğru alım-satım strateji oluşturmayı.

financial

GRAFİK YORUMLAMA

Eğitim sonunda fiyat grafiklerini yorumlamayı öğreneceksin.

hand

İNDİKATÖRLER

Piyasada yaygınca kullanılan indikatörler ve indikatörlerin yorumlarını.

6

DESTEK VE DİRENÇ

Destek ve direncin tanımı nasıl oluştuğu, doğru destek ve dirençlerin önemi.