Yükselen takoz nedir? Yükselen takoz nasıl oluşur?

Yükselen takoz nedir? Yükselen takoz nasıl oluşur?

Fiyat hareketleri daralarak ilerlediğinde ortaya çıkan bir formasyondur. Diplerin ve tepelerin daralarak yükseldiği veya alçaldığı gözlenir. Sık sık üçgenler ile karıştırılırlar. Üçgenlerden ayırt etmenin en kolay yolu, harekete çizilen destek ve direnç çizgilerinin aynı yönü gösteriyor olmasıdır. Destek çizgisi yukarı ise direnç çizgisi de yukarı, aşağı ise her ikisi de aşağı yönü göstermelidir. Takoz formasyonlarını hem trend devam hem de trend dönüş formasyonu olarak kullanmaktayız. Yükselen trendin içinde görülen, yükselen trendin sonunda görülen, alçalan trendin içinde görülen ve alçalan trendin sonunda görülen olmak üzere dört farklı takoz oluşumunu inceleyeceğiz.

Yükselen Takoz (Yukarı Hareketin Sonunda Görülen)

Bu formasyondan beklenen takozun baktığı yönün tersine fiyat hareketinin gelişmesidir. Aşağıdaki grafikte
takozumuz yukarı gösteriyor, dolayısıyla beklentimiz düşüş yönlüolacaktır.
Hedefler; İlk hedefimiz takozun en dip noktasında yer alan 1 numaralı fraktal bölgesinin hemen üzeridir. İkinci hedefimiz ana impulse hareketine çekilecek fibonaccinin ret 0.382 seviyesi, üçüncü hedefimiz ise yine aynı fibonaccinin ret 0.618 seviyesidir. Stopumuz en yüksek noktada oluşan fraktal bölgesinin biraz üzeridir. Risk almak isteyen traderlar üst banttan sonraki dönüşte de işleme girebilmektedirler. Ancak bu formasyonda riskli işlem stratejisini önermiyoruz.

Yükselen Takoz (Aşağı Hareketin İçinde Görülen)

Bu formasyondan beklenen takozun baktığı yönün tersine fiyat hareketinin gelişmesidir. Aşağıdaki grafikte
takozumuz yukarı gösteriyor, dolayısıyla beklentimiz düşüş yönlü olacaktır. Hedefler; İlk hedefimiz takozun en dip noktasında yer alan fraktal bölgesinin hemen üzeridir İkinci hedefimiz impulsive hareketine çekilecek fibonaccinin ext 1.382 seviyesi, üçüncü hedefimiz ise yine aynı fibonaccinin ext 1.618 seviyesidir. Aynı zamanda fibonacci exp. 1 seviyesi de hedef olarak alınabilir. Stopumuz en yüksek noktada oluşan fraktal bölgesinin biraz üzeridir. Risk almak isteyen traderlar üst banttan sonraki dönüşte de işleme girebilmektedirler. Ancak bu formasyonda riskli işlem stratejisini önermiyoruz.