Ekonomik Takvim Terimleri

Ana Sayfa Ekonomik Takvim Terimleri

EKONOMİK TAKVİM TERİMLERİ

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ( GSYHİ ) Nedir?

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla, Ekonomi tarafından üretilen tüm malların ve servislerin toplam değerini belirler. Bu ekonominin sağlığının öncelikli ölçeği ve en geniş aktivite ölçümüdür. Yabancı yatırımcılar için yurt içi stok ve tahvil piyasasında yatırım fırsatlarını teşvik etmesi gibi uygun olarak güçlü bir ekonomi uygun görülmüştür. Ayrıca bir merkezi banka güçlü ve gelişen ekonomi karşısında artan faiz oranları için uygundur. bu etkilerin kombinasyonu ülkenizin para birimi talebinde önemli bir etkide bulunabilmektir. Yukarı yönde bir eğilim ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahiptir.

Askıdaki Konut Satışları Nedir?

Mevcut Müstakil evler, katlar ve birlikte yaşam alanları için imzalanan gayrimenkul sözleşmelerinin miktarını belirlemektedir.

İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ( PMI ) Nedir?

İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi ( PMI ), mevcut ülkenin imalat sektöründeki aylık ekonomik faaliyetlerin erken göstergesini sağlar.

İşsizlik Oranı Değişimi Nedir?

İşsizlik Oranı Değişimi, Ülkenin işsizlik sayısındaki değişim oranını ölçer. Yüksek gelen bir değer iş piyasaları için zayıflığı gösterir ve tüketici harcamaları ile ekonomik büyümeyi negatif yönde etkiler. Beklenenden olumlu gelen veri Ülkenin para birimi için Pozitif / Boğa, beklenenden düşük gelen veri ise Ülkenin para birimi için Negatif / Ayı piyasası anlamına gelir.

ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği Nedir?

ADP Ulusal İstihdam Raporu yaklaşık 400.000 ABD çalışanının bordro verilerine dayalı olarak hazırlanan, tarım dışı özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsüdür. Devlet verilerinden iki gün önce açıklanır ve devletin tarım dışı bordro raporu öncesi iyi bir gösterge olarak nitelendirilebilir. Bu gösterge verileri çok değişken olmakla birlikte. Beklenenden yüksek bir verinin açıklanması Amerikan Doları için Pozitif / Boğa, beklenenden düşük açıklanan veri ise Amerikan Doları için Negatif / Ayı piyasası habercisidir.

Perakende Satışlar Nedir?

Perakende seviyesinde satışın değerini belirler. Döviz tüccarları tüketici davranışı ile ilişkili ve sürprizlere karşı duyarlı olan ayın ilk önemli göstergesi gibi Perakende Satışına yakın ilgi gösterirler. Yukarı yönde bir eğilim Ülkenin para birimine pozitif bir etkiye sahiptir. Perakende Satışlarının ekonominin bir ana etmeni olan ve GDP de ölçülebilir bir etkiye sahip olan tüketimin büyük bir kısmını oluşturmasıdır. Beklenenden yüksek bir değer çıkması Ülke Para Birimi için Pozitif / Boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması Ülke Para Birimi için Negatif / Ayı piyasası demektir.

Tarım Dışı İstihdam Nedir?

Tarım Endüstrisi haricinde son ay içeresinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri belirler. Yukarı yönde bir eğilim ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahiptir. Bu rapor insan kaynakları koşullarına bağlı olarak ayın başında yayınlanır ve büyük sürprizler için duyarlı hale getirir.

İşsizlik Oranı Nedir?

Son çeyrekte işsizlik ve aktif olarak iş araması olan toplam iş zorunluluğunun yüzdesini belirler. Bir aşağı yöndeki eğilim ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahiptir. Çalışan insanların daha fazla para harcaması gibidir ve tüketim GDP' nin büyük bir kısmını oluşturur.

İstihdam Değişikliği Nedir?

Son ayda çalışmış olan insanların seviyesindeki değişiklikleri belirler. İş alanlarının oluşturulması GDP' nin büyük bir kısmını oluşturan insan kaynakları ile yüksek ilişkili olan koşullar gibi ekonomik sağlığın önemli bir göstergesidir. Bu rapor büyük sürprizler için duyarlı kılan insan kaynakları koşulları ile ilişkili ayın başında gerçekleşmektedir. Yukarı yönde bir eğilim ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahiptir.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Yatırımcılarımıza uzman eşliğinde eğitimler, canlı yayınlar, eğitim videoları ve analizler sunuyoruz. Trade Kulübü olarak yatırımcılarımıza bilinçli yatırım yapmayı öğretiyoruz.

about-five-our-choose-man
market

ANALİZ

Temel ve Teknik analiz ile doğru alım-satım strateji oluşturmayı.

financial

GRAFİK YORUMLAMA

Eğitim sonunda fiyat grafiklerini yorumlamayı öğreneceksin.

hand

İNDİKATÖRLER

Piyasada yaygınca kullanılan indikatörler ve indikatörlerin yorumlarını.

6

DESTEK VE DİRENÇ

Destek ve direncin tanımı nasıl oluştuğu, doğru destek ve dirençlerin önemi.