Çift-İkili Tepe Formasyonu nedir? Nasıl çalışır?

Çift-İkili Tepe Formasyonu nedir? Nasıl çalışır?

Trend dönüş formasyonlarından biridir. Yukarı yönlü bir trendin sonlanacağı bölgeyi tespit etmek için kullanılır. Aşağıdaki görselde yer alan hareketi incelediğimizde, artan bir trendde fiyat belli bir bölgede fraktal oluşturduktan sonra yönünü aşağı çeviriyor. Belli bir seviyeden sonra daha önce oluşturduğu fraktal bölgesini tekrar ziyaret ediyor ve bu bölgeyi aşamayıp yönünü aşağı çeviriyor. Otaya çıkan görüntü ikili tepe formasyonudur.

Bu formasyonda ikinci tepenin oluşumu sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.
Şöyle sıralayabiliriz;
• Mutlaka işaretlenen fraktal bölgesine dokunmalıdır.
• Fitil olarak dokunması yeterlidir.
• Fraktal bölgesi içinde mum kapatabilir.
• Fraktal bölgesi dışında fitil oluşabilir.
• Fraktal bölgesi dışında asla mum kapanışı yapamaz.

Bu formasyonun teyidi için ilk tepe RSI indikatöründe aşırı alım bölgesinde olmalıdır ve ilk tepe ile ikinci tepe arasında da uyumsuzluk olması gerekmektedir.

İşleme giriş için ikinci tepe oluşumundan sonra LL (Lower Low) ve LC (Lower Close) yapacak bir mum beklenir. Hedefler ikili tepe formasyonunun alt noktası, yukarı hareketin bir önceki fraktal bölgesinin hemen üzeri ve ikili tepe formasyonunun yüksekliği kadar aşağıda yer alan seviyedir. Stop noktamız ise ikili tepenin son yaptığı tepe fraktal bölgesinin biraz üzeridir. Grafik üzerinde hedefleri ve stop noktasını dikkatlice inceleyiniz.

Çift-İkili Dip Formasyonu

Trend dönüş formasyonlarından biridir. Çift tepe formasyonunun dipte oluşmuş halidir. Buna göre tanımını
yapmak gerekirse; Aşağı yönlü bir trendin sonlanacağı bölgeyi tespit etmek için kullanılır. Aşağıdaki görselde yer alan hareketi incelediğimizde, düşen bir trendde fiyat belli bir bölgede fraktal oluşturduktan sonra yönünü yukarı çeviriyor. Belli bir seviyeden sonra daha önce oluşturduğu fraktal bölgesini tekrar ziyaret ediyor ve bu bölgeyi kıramayıp yönünü tekrar yukarı çeviriyor. Otaya çıkan görüntü ikili dip formasyonudur.

Bu formasyonda ikinci dipin oluşumu sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.
Şöyle sıralayabiliriz;
• Mutlaka işaretlenen fraktal bölgesine dokunmalıdır.
• Fitil olarak dokunması yeterlidir.
• Fraktal bölgesi içinde mum kapatabilir.
• Fraktal bölgesi dışında fitil oluşabilir.
• Fraktal bölgesi dışında asla mum kapanışı yapamaz.

Bu formasyonun teyidi içini lk dip RSI indikatöründe aşırı satış bölgesinde olmalıdır ve ilk dip ile ikinci dip arasında da uyumsuzluk olması gerekmektedir.

İşleme giriş için ikinci dip oluşumundan sonra HH (Higher High) ve HC (Higher Close) yapacak bir mum beklenir. Hedefler ikili dip formasyonunun tepe noktası, aşağı hareketin bir önceki fraktal bölgesinin hemen altı ve ikili dip formasyonunun yüksekliği kadar yukarıda yer alan seviyedir. Stop noktamız ise ikili dipin son yaptığı dip fraktal bölgesinin biraz altıdır. Grafik üzerinde hedefleri ve stop noktasını dikkatlice inceleyiniz.