İndikatör nedir? Borsa’da hangileri kullanılır?

İndikatörler nedir? İndikatör terimi borsa ile ilgilenen birçok yatırımcı tarafından duyulan ve bilinen bir noktadır. İndikatörün ne işe yaradığını ise merak edilen konuların arasında indikatör; kişinin doğru yatırım seçimini yapmasını desteklemek amacıyla kullanılan bir araçtır. Genel olarak hisse senedi hacimleri oranında ortaya konan matematik hesapları ile oluşturulur. İndikatörler değişmeli ve öncü olarak iki ayrı şekilde belirlenir.

Gecikmeli indikatörler trend takibi olarak da adlandırılır. Bu trend indikatörleri temel görevi uzun vadeli trendlerde en uygun fiyat hareketlerini bulmaktır. Gecikmeli indikatörler kullanıldığı zaman fiyat hareketliliği hakkında uyarma söz konusu olmaz. Bu indikatör türünde mevcut risk azalınca avantajlı bir satış ortaya koyabilir.

Öncü indikatörlerde ise gecikmelinin tam tersini yaparak fiyat tahminleri ile kar elde etme fırsatı sunulur. Bu sınıflandırmada risk artışı oldukça kar oranı da o kadar artar. Öncü indikatörler ticaret piyasalarında sık sık tercih edilen hisse senedinin durumuna göre çalışır.

Borsa İndikatörleri Nelerdir?

Borsa indikatörlerini kullanarak yatırım arayışında olan kişiler şirketlerin hisse senetleri üzerinden çeşitli işlemler yapabilir. İndikatörlerin temel çalışma prensibine bakıldığında zaman fiyat artış ya da düşüşleri, fiyat hacimleri, piyasanın ne yönde hareket ettiği gibi birçok çeşitli alanlarda çalışmalar ortaya konulabilir. Günlük veriler ile sınırlı kalmayan indikatör hareketliliği doğru incelendiği zaman gelecek vaat eden sonuçlar da gözlenebilir. İndikatörlerin etkin bir şekilde analiz edilebilmesi için iyi seviye de finans ve matematik bilgisi ile borsa takibine gereksinim duyulur.

Al Sat İndikatörleri – En İyi Al Sat İndikatörü Hangisi?

Birçok indikatör al sat işlemleri doğrultusunda hareket eder. İndikatör kullanılarak trend olanı yakalama fırsatı elde edilebilir. Bunun yanı sıra yardımcı görevi üstlenen indikatörler de bulunur. Yardımcı indikatörler tek olarak kullanılmaz. Bunlar Forex indikatörleri olarak da kullanılır. Alım satım indikatörlerinin temel özellikleri ise şu şekildedir.

Data serileri ile eşleşerek hareket eden pek çok indikatörün işlem yapabilmesi için sembol fiyatıyla çarpışması gerekmektedir. Hareket halinde olan her ortalama mutlaka birbirleriyle çarpışarak kesişebilir.

Seviyelerine göre sinyal vererek hareket eden indikatörlerin hareket etmesi için yatay çizgilere gereksinim duyar. Bu yatay çizgiler indikatörün alt ya da üst seviyede olması noktasında yardımcı olur. Pek çok indikatör genel olarak 2 yatay çizgi arasında kalarak hareket etme özgürlüğüne sahip olur. Çizginin üzerine çıkması halinde “aşırı alım” ortaya çıkarken çizginin altında kalırsa “aşırı satım” ortaya çıkar.

 Bir diğer grup ise kendi içindeki çizgiye sahi olma durumudur. Çizgi kesişme ile ortaya çıkarken MACD örnek olarak gösterebilir.

Tüm bu hareketliliklerin ortaya çıkması için günlük al sat indikatörleri gereklidir. Aksi halde herhangi bir hareketlilik ya da oluşumun meydana gelmesi söz konusu değildir.

İndikatör Çeşitleri Nelerdir? En Çok Kullanılan İndikatörler

İndikatörler türevlerine göre farklı hareket etme mekanizmalarına sahiptir. Bu noktalarda doğru sınıflandırma yapılarak çeşitler ortaya konabilir. En çok kullanılan indikatörleri ele aldık. Yapay indikatör çeşitleri olarak da ifade edilebilen indikatör çeşitliliği şu şekildedir:

RSI İndikatör;

Kelime anlamı olarak göreceli güç endeksi olarak Türkçeye çevrilen bu türde RSI indikatörünün çalışması için çeşitli unsurlara ihtiyaç duyulur. Türevlerin seçilmesi ile aşırım alım ya da aşırı satım ortaya çıkar. RSI indikatör tek yönlü ya da ters yönlü çalışarak yatırımcılara yön verir. Ancak en iyi indikatör diye bir durum bulunmamaktadır. En çok yardımcı indikatör vardır diyebiliriz.

MACD;

İndikatörler arasında popülerliği devam eden MACD, piyasanın çok hareketli olduğu noktalarda kullanımı tercih edilerek çeşitli öneriler elde edilebilir. Bu indikatörlerde negatif bir uyumsuz sinyal akışı da ortaya çıkabilir. Ancak en iyi al sat indikatörü olarak kabul edilir. Özellikle kripto para siteleri ve borsalarda en çok kullanılan MACD Reloaded Strategy indikatörü oldukça başarılıdır.

CCI;

MACD ve RSI indikatörlerinden farklı olarak ortaya çıkan bu tür de en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Stochastic İndikatör;

Mevcutta seçilen indikatörlerde kapanış fiyat oranlarının en yüksek ile en düşük seviyeli olması durumu analiz edilir. Trend olmayan piyasalarda tercih edilmesi halinde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 5 günlük zaman aralıkları ile tercih edilerek kullanılan bu yöntemde %K ve %D çizgileri ön plana çıkar. %K çizgisi ana kol olarak gösterilirken %D ise hareketli ortalamayı almak için kullanılır.

Bu çizgilerden herhangi birinin 20 seviyelerine inerek daha da aşağı düşmesi ardından tekrar 20 seviyenin üstlerinde seyretmesi sonrasında alım sinyalleri ortaya çıkar.

Bu çıkarımdaki 20’lik oran 80 olursa ve aynı şekilde 80’nin alt ya da üst çizgisinde seyretme durumu sonrasında satım sinyali ortaya çıkar.

Hareketli Ortalamalar İndikatörü;

Trend analiz çizelgelerinde sıklıkla kullanılarak mevcut fiyatın trend orana farkı elde edilerek hesaplamalar ortaya çıkar.

Mevcut hesaplamalar sonrasında ortalamanın yukarı yönde kesilmesi halinde “al sinyali” ortaya çıkar. Bu durum aşağı yönlü olursa “sat sinyali” ortaya çıkar.

Ağırlıklı hareketli ortalamalar, basit hareketli ortalamalar, üssel hareketli ortalamalar olarak çeşitli hareketli ortalama türleri vardır.

Bollinger Bandı;

John Bollinger tarafından ortaya çıkarılan bir çalışma olduğu için ismini de ondan alır. Ortaya çıkış zamanı 1980’li yıllara dayanır.

Bu teknik ile mevcut fiyatın geçmişe dönük ortalama sapması hesaplanarak işlemler yapılır. Hesaplamalar çoğu zaman 20 periyot ile ortaya konarak hesaplanır.

Bu bant çoğu zaman yatay hareketlilik gösteren piyasalarda ortaya çıkar. Fiyatın sınıra ulaşması halinde mevcut bir öngörünün ortaya çıkması anlaşılır. Dışa hareketli fiyatlarda trend analizi ile doğru bir strateji oluşturulur. Trend analizlerinin başlangıç noktalarının analizi de Bollinger Bandı ile ortaya çıkabilir.