Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Madencilik, Bitcoin işlemlerinin doğrulanmasını ve Blockchaine eklenmesini sağlayan bir süreçtir. Madencilerin amacı, karmaşık matematik problemlerine geçerli bir çözüm bulmaktır. Bu bulmacaları çözen madenciler yeni Bitcoinlerle ve işlem ücretleriyle ödüllendirilir.

Bitcoin kullanıcıları ilk zamanlarda madencilik yarışına kendi bilgisayarlarıyla katılabiliyordu. Günümüzde ise karlı bir şekilde madencilik yapmak son derece özel madencilik ekipmanlarının kullanımını gerektirmektedir. Tek başına madencilik son derece zor olduğundan dolayı, birçok madenci blok ödülü kazanma şansını artırmak içni bir madencilik havuzuna katılmayı tercih ediyor. Kazanılan ödül de havuzun üyeleri arasında bölüştürülüyor.

Bitcoin madenciliği, blockchainin meşrü işlemlerle güncel kalmasını sağlamaktadır. Madencilik bir zamanlar güvene dayalı olmayan bir ortamda güven oluşturmaya yönelik bir çözümdü. Bununla birlikte madencilik Bitcoin’in güvenlik modelinin esasını teşkil eder.

Madencilik yapma karşılığında Bitcoin kazanma fikri cazip görünen bir seçenektir. Bilgisayar Ekran kartlarıyla madencilik yapma günleri geride kalmış olsa da madencilikle uğraşmak için fiziksel bir makine sahibi olmak şart değildir. Ancak madenciliğin size uygun olup olmadığına karar verebilmeniz için önce Bitcoin madenciliğinin nasıl sürdüğünden bahsedelim.

Bitcoin madenciliği nedir?

Yatırımcı yeni bir Bitcoin işlemi oluşturduğunda diğer ağ kullanıcılarının bu işlemi doğrulamasını ve işlemin geçerliliğini onaylamasını beklemelidir. Madenciler yeni, beklemede olan işlemleri toplamakla ve bunları bir aday blokta grupmakla sorumlu durumdadır.

Madencinin buradaki amacı, aday bloku için geçerli olan bir blok hash’i bulmaktır. Blok hash’i, her bir blok için benzersiz bir kimlik işlevini gören, rakam ve harflerden oluşan bir dizedir.

0000000000000000000b39e10cb246407aa676b43bdc6229a1536bd1d1643679

Yeni bir blok hash’i oluşturmak için, madencinin bir önceki blokun blok hash’ini, aday blokun verilerini, bir nonce’u bir araya getirmesi ve bunların hepsinin bir hash fonksiyonundan geçirmesi gerekmektedir.

Fakat madencinin diğer tüm verilerle birlikte belirli sayıda sıfırla başlayan bir blok hash’i oluşturacak nonce bulması gerekiyor. Sıfırların sayısı, madencilik zorluğuna göre değişir. Geçerli bir blok hash’i, madencinin aday blokunu doğrulamak için gerekli işi yaptığını kanıtlar.

Beklemede olan işlemleri bir araya getirdikten ce aday blokunu oluşturduktan sonra, madencinin değiştirebileceği tek şey nonce’tur ve bunu da özel madencilik ekipmanları yapar. Madencilik makineleri yoğun bir deneme yanılma süreciyle nonce’u sürekli olarak değiştirir ve blok için geçerli bir çözüm dizimi bulur. Madenci geçerli bir hash bulduğunda aday blokunu doğrulayabilir ve Bitcoin ödüllerini alabilir.

Bitcoin madencileri ne kadar kazanır?

Yeni her bir blok, madencisine yeni oluşturulmuş bitcoinler ve işlem ücretlerinden oluşan bir blok ödülü sunar. Blok ödülü neredeyse tamamen blok ödeneğinden oluştuğu için, çoğu kişi ödenekten blok ödülü olarak bahseder.

Kripto piyasalarında 2009 yılında 50 BTC ile başlamış ve her 210.000 blokta bu ödül yarıya indirilmiştir. Bu yarılanma etkinlikleri madencilik ödülünün 2012 yılında 25 BTC’ye 2016’da 12,5 BTC’ye ve son olarak da 2020 yılında 6,25 BTC’ye düşmesine sebep olmuştur. Bir sonraki yarılanma etkinliğinin 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Mayıs 2021 tarihi itibari ile madencilere verilen blok ödülü blok başına yaklaşık 300.000 dolardır.

Yine de madencilik ekipmanlarını ve karlılığı değerlendirirken dikkate alınması gereken birçok etmen bulunmaktadır. Bir madenci ekipmanının rastgele nonce’lar üretme ve test etme hızı, bakılması gereken önemli bir durumdur. Bu değere hash oranı adı verilir. Bir Bitcoin madencisinin başarısı için büyük bir öneme sahiptir. Hash oranı ne kadar yüksekse bu rastgele girdileri test etme hızını da o kadar yüksek hale gelir.

Bir diğer önemli ölçüt ise madencilik ekipmanının enerji tüketimidir. Elektrik harcamaları madencilikle kazanılandan fazla olursa kar edemezsiniz.

Bitcoin madenciliğine nasıl başlanır?

Bitcoin merkeziyetsiz ve açık kaynaklı olduğu için dileyen herkes madencilik yapabilir. Geçmişte yeni bloklar kazmak için kişisel bilgisayarınızı kullanmak mümkündü. Fakat madencilik zorlaştığı için artık daha güçlü materyallere ihtiyacınız var.

Kişisel bilgisayarınızdan halen Bitcoin madenciliğini deneyebilirsiniz. Fakat geçerli bir hash bulma ihtimaliniz çok düşüktür. Hash fonksiyonunu hesaplamak nispeten hızlıdır, fakat geçerli bir hash bulma ihtimaliniz çok düşüktür. Çok yükske miktarda rastgele girdiği hesaplamak çok daha uzun bir zaman alır. Bu nedenle, kar eden bir madenci olmak için özel donanımlara ihtiyacınız var.

Hangi madencilik ekipmanını kullanmalıyım?

Genelde bir CPU, GPU, FPGA yada ASIC makinesi kullanarak kripto para madenciliğine başlayabilirsiniz. Bazı altcoinler halen GPU kartlarıyla kazılabiliyor. FPGA makineleri de madencilik algoritmasına, zorluğa ve elektrik maliyetlerine bağlı olarak seçenek olabilir. Fakat Bitcoin üzerine madencilik yapılacaksa ASIC madencilik ekipmanları en verimli olanlardır.

CPU (merkezi işlem birimi)

CPU’lar, talimatları bilgisayarın farklı bölümlerine dağıtmaktan sorumlu çok amaçlı bir çip gibi çalışır. CPU’lar artık kripto para madenciliği için verimli değildir.

GPU (grafik işlem birimi)

GPU’lar farklı amaçlara hizmet edebilir, fakat esasen grafikleri işlemek ve bir ekrana vermek amacıyla kullanılmaktadır. Karmaşık görevleri performansı artırmak için birkaç küçük parçaya bölebilirler. Bazı altcoinlerde GPU’larla madencilik yapılabilir, fakat alınacak verim madencilik algoritmasına ayrıca zorluğuna bağlıdır.

FPGA (alanda programlanabilir kapı dizileri)

FPGA farklı fonksiyon ve uygulamalara hizmet vermek için programlanabilir ve tekrar programlanabilir. ASIC’lere kıyasla daha fazla kişiselleştirilebilir ve daha uygun fiyatlıdır, fakat Bitcoin madenciliği için pek verimli değildir.

ASIC (uygulamaya özel entegre devre)

ASIC uygulamaya özel entegre devre teriminin kısaltmasıdır, yani bu bilgisayarlar yalnızca tek bir amaç için tasarlanmıştır. ASIC madencilik ekipmanları tamamen kripto para madenciliğine yöneliktir. ASIC’ler FPGA’lere kıyasla daha az kişiselleştirilebilir ve daha pahalıdır, fakat hash oranları ve enerji tüketim seviyeleri bu makineleri Bitcoin madenciliği için en verimli seçenek haline getirir.

Madencilik havuzları

Kendi başınıza bir blok kazma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bunun yerine bir madencilik havuzuna katılmak ise hesaplama gücünüzü başka madencilerle birleştirmenize imkan tanır. Havuz başarıyla bir blok kazdığında, tüm madenciler kazılan bitcoinlerden bir pay alır. Havuz ödülleri, sunduğunuz madencilik gücüyle orantılı olarak dağıtılır.

Bir madencilik havuzuna nasıl katılabilirsiniz?

Donanımınızı yerel olarak kullanarak bir havuza katılmak için yazılımınızı diğer madencilerle birlikte çalışabilecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu süreç genellikle bir hesap açmayı ve bir madencilik havuzu sunucusuna bağlanmayı içerir.

Getirilerinizi en üst seviyeye çıkarmak için madencilik ekipmanınız BTC, BCH ve BSV arasında otomatik olarak geçiş yapacaktır ve alacağınız ödeme BTC cinsinden olacaktır.

Bulut madenciliği

Daha teknik adımları atlamak istiyorsanız, bir bulut madenciliği çiftliğine katılarak donanım ve yazılımı çiftlik sahiplerine bırakabilirsiniz. Genel anlamda bulut madenciliği, başka birisine sizin adınıza madencilik yapması için ödeme yapmanızdır. Çiftlik sahibi elde ettiği karı sizinle paylaşmalıdır. Fakat yatırımınızdan bir getiri elde edeceğinize yönelik bir garanti olmaması nedeniyle bu seçenek çok risklidir. Birçok bulut madenciliği hizmetinin dolandırıcılık olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, çok dikkatli olmalısınız.

Kripto madenciliğinin nasıl çalıştığına yönelik temel bilgileri edinmek her zaman çok faydalıdır. Doğru bir donanım ve yazılımla birlikte herkes madencilik yapabilir. 

Karlı madencilik için başlangıçtaki yatırımın maliyeti çok yüksektir ve birçok risk vardır. Kazancınız, piyasa koşullarının yanı sıra enerji fiyatları ve donanım geliştirmeleri gibi dış etmenlere de bağlı olacaktır. Bir madencilik ekipmanına yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanız gerekir.