Metaverse arazisi nasıl satın alınır?

NFT metaverse arazisi, benzersiz bir token ile temsil edilen sanal gayrimenkuldür. Platforma bağlı olarak arazinin sahini bu araziyi sosyalleşmek, reklam, iş, oyun vb. faaliyetler için kullanabilir.

Metaverse evreni arazilerini bir projenin arazi satışından alabilir ya da doğrudan arazi sahibinden almak için bir NFT Pazar yerini kullanabilirsiniz. Arazi almak için bir dijital cüzdana ve kriptoya ihtiyacınız olacak. Araziler, çeşitli Pazar yerlerinde diğer kullanıcılara satılabilir ve ileride kiralama mekanizmaları geliştiğinde kiralayabilirsiniz.

NFT arazisi satın alırken, projenin arazi satışından ya da güvenilir bir NFT borsası kullanarak ikincil piyasadan alım yapmaya özen gösterin. Araziye ilişkin projeyi tam olarak anladığınızdan emin olun ve ilgili finansal riskleri asla unutmayın.

Metaverse evreni; teknoloji severler, yatırımcılar ve kripto severler arasında daha popüler hale geliyor. Üç boyutlu dünyada sanal arazilere yönelik talepler ise büyük bir artış yaşadı. Piyasa da gerçek dünyadaki gayrimenkullere benzerlik gösteriyor. Metaverse  NFT arazisi almak ve satmak oldukça kolay bir süreç siz de bu yazımızdan yararlanarak rahatlıkla bir arazi satın alabilirsiniz.

Sanal NFT meta evren arazisi nedir?

NFT arazileri, bir meta evren projesinden satın alınabilen dijital bir arazidir. Benzersiz Token sahipleri, arazilerini çeşitli amaçlara yönelik olarak ya da yalnızca spekülasyon için kullanabilir. Genelde bir metaverse projesi, haritasını daha küçük alanlara böler ve bu alanları bir ya da birkaç arazi satışıyla satar. Ödemeler kripto paralarla yapılır, bazı projelerde ise paraları da kabul eder.

Satın alınan alan, arazi sahibinin ve ziyaretçilerin keşfedebileceği üç boyutlu bir sanal bir dünya deneyim sunar. Araziler NFT olduğu için bu dijital varlıkların orijinalliğini ve mülkiyetini ispat etmek kolaydır. Arazi sahibi, ikincil piyasada üçüncü taraf bir borsa ile ya da meta verse projesi ekosistemi üzerinden arazisini satabilir.

NFT sanal arazilerin kullanım alanları nelerdir?

Bazı yatırımcılar sadece spekülasyon yapsa da diğer alıcılar arazilerini amacına yönelik kullanmayı tercih ediyor. Seçtiğiniz proje, arazilerinizle tam olarak neler yapabileceğinizi etkileyecektir. Alanların etkinliklere ve konferanslara ev sahipliği yapmasına hatta arazinin yeterince ziyaret edilmesi durumunda reklam için bile kiralanmasına rastlamak mümkündür. PwC de dahil olmak üzere bazı şirketler, sundukları hizmetler arasında arazilerini de dahil etmiştir. Bir NFT oyunundan arazi satın aldıysanız, muhtemelen bu arazi sayesinde evren avantajlar da elde edebilirsiniz.

Meta evrende arazi nasıl satın alınır?

NFT arazisi satın almak için süreç, herhangi bir NFT’nin satın alınma süreciyle aynıdır. İhtiyacınız olanlar yalnızca bir cüzdan ve biraz kripto paradır. Diğer tüm yatırımlardaki gibi burada da risk almadan önce araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

1. Adım: Bir meta evren platformu seçin

Meta verse’de mülkü satın almadan önce bir meta verse evreni seçmeniz gereklidir. Arazi satın alma sebebiniz proje seçiminizi etkileyecektir. Bu rehberde örnek olarak Ethereum üzerindeki The Sandbox’ı kullanacağız, fakat Decentraland de bir diğer popüler seçenektir.

2. Adım: Cüzdanınızı kurun

Sahip olduğunuz kripto paralara erişmenize imkan sağlayacak bir cüzdan almanız gereklidir. Tercihinize bağlı olarak mobil ya da tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullanabilirsiniz. Şunu belirtelim ki tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullandığınızda genellikle daha az sorunla karşılaşırsınız.

Hem MetaMask hem de Binance Chain Wallet, birden fazla blockchain’i desteklemeleri nedeniyle uygun seçenekler olacaktır, fakat kullandığınız cüzdanın NFT arazisinin blockchain’ini destekleyip desteklemediğini kesinlikle kontrol etmeniz gereklidir.

Cüzdanınızı kurduğunuzda kurtama cümlesi olarak da bilinen bir kelime dizisi alırsınız. Cüzdanınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda cüzdanı kurtarmak için kurtarma cümlesini kullanacağınızdan bu cümleyi güvende tutmalısınız. Cümleyi saklamak için en iyi seçenek, sürekli çevrimdışı kalan bir yer olacaktır.

3. Adım: Cüzdanınızı the Sandbox pazar yerine bağlayın

Teklif vermeye uygun arazileri The Sandbox’ın haritasında bulabilirsiniz. Bu arazilerden bazıları için teklifleri doğrudan The Sandbox pazar yerinden verebilir veya OpenSea gibi harici borsaları kullanabilirsiniz. Burada süreci daha basit tutmak için The Sandbox üzerinden teklif verebileceğiniz bir arazi örneğine bakalım.

Herhangi bir teklif vermeden önce cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. The Sandbox haritasında sağ üst köşedeki [Sign In] butonuna tıklayın. Cüzdanınızın, projenin blockchainine ayarlı olduğundan da emin olun.

Daha sonra [MetaMask] ögesine tıklayın.

MetaMask bir açılır pencere ile sizden bağlanmanızı isteyecektir. [Next] tuşuna tıklayın.

Cüzdanınızı bağlama sürecine devam etmek için [Connect] tuşuna tıklayın.

The Sandbox şimdi sizden bir e-posta adresi eklemenizi isteyecek. Bir takma ad oluşturmanızı söylecek. Hesap oluşturma sürecini tamamlamak için [Continue] tuşuna tıklayın. The Sandbox editörünü kullanmak isterseniz, tercihinize bağlı olarak bir şifre de belirleyebilirsiniz.

Hesabınızı tamamlamak için MetaMask imza talebindeki [Sign] tuşuna tıklayın.

Başarıyla bağlanmanızın ardından web sitesinin sağ üst köşesinde hesap bakiyenizi ve profil resminizi görebilirsiniz.

4. Adım: SAND ya da ETH alın ve bunları cüzdanınıza transfer edin

Arazi satın alabilmeniz ya da teklif verebilmeniz için cüzdanınızda SAND ya da Ether (ETH) bulunması gerekli bir durumdur. The Sandbox arazi satışlarının çoğunda yalnızca ETH kabul ediliyor. ETH satın almak muhtemelen kullanışlı olacaktır.

Kripto paraları satın aldıktan sonra kripto cüzdanınıza göndermeniz gereklidir. Kripto cüzdanınızdaki herkese açık adresi kopyalayın ve çekim adresi olarak kopyaladığınız bu adresi kullanın.

5. Adım: Bir LAND parseli seçin

Filtreleri kullanarak, The Sandbox’ta teklif verebileceğiniz ya da satın alabileceğiniz arazileri kolayca listeleyebilirsiniz. The Sandbox arazilerinin çoğu halihazırda satılmış durumda, bu da alınabilecek arazileri genellikle yalnızca OpenSea’de bulabilirsiniz. Fakat yine de The Sandbox haritası üzerinden de bu satışlar için teklif vermeniz mümkündür. OpenSea bağlantıları kullanıcı arayüzüne gömülü olduğundan, The Sandbox haritası meşru bir NFT arazisi satın aldığınızı doğrulamak için de en iyi yoldur.

Satın almak istediğiniz araziyi belirledikten hemen sonra bir teklif vermek için [Bid] butonuna tıklayabilir ya da ETH tutarına tıklayarak araziyi sabit bir fiyattan satın alabilirsiniz. [Bid] tuşuna tıklayarak nasıl teklif verebileceğinize bakalım.

Karşınıza, teklif vermenize imkan tanıyan bir pencere çıkacaktır. Teklif tutarınızı girin ve cüzdanınızla işlemi onaylamadan önce [Place Bid] tuşuna tıklayın. Satıcı teklifinizi reddederse ya da satış sona ererse, kriptolar cüzdanınıza iade edilecektir.

Sabit fiyata tıklarsanız eğer işlemi tamamlamak için OpenSea’ye yönlendirilirsiniz. Araziyi satın alabilmek için önce cüzdanınızı pazar yerine bağlamanız gerekecektü. Ayrıca The Sandbox’ı kullanmayı tercih etmiyorsanız, OpenSea üzerinden de teklif verebilirsiniz.

Arazi satın almadan önce ipuçları

Diğer tüm yatırımlarda olduğu gibi NFT arazilerine yatırım yaparken de her zaman en iyi uygulamaları seçmelisiniz. NFT arazinizi satın almak için resmi proje bağlantılarını kullanın ya da itibarlı bir üçüncü taraf pazar yeri seçin. Alım yapmadan önce, yatırım yaptığınız platformu dikkatlice araştırın ve platformun temellerini kontrol edin. Unutmayın ki satın almak tek seçenek değildir. Araziye belirli bir amaç için ihtiyacınız varsa, gelecekte muhtemelen kiralama yapmanız da mümkün olacaktır.