Viop Terimleri

Ana Sayfa Viop Terimleri

VİOP TERİMLERİ

Açık Pozisyon

Bir sözleşme için, ters işlem yapılarak kapatılmamış ya da fiziki/nakdi uzlaşma ile sonuçlandırılmamış uzun veya kısa pozisyon sayısıdır. (Her uzun pozisyon karşısında bir kısa pozisyon olduğundan uzun veya kısa pozisyonların sadece birinin hesaba katılması doğrudur.

Aktif Vade

Bir sözleşmenin, aynı anda işlem göre değişik vadeleri içerisinde en fazla işlem görenidir. Genellikle, işlem yapılan tarihe en yakın vadedeki sözleşmeler daha fazla işlem görmektedir.

Aktivasyon Fiyatı

Şartlı emirlerde, emrin Borsa'ya gönderileceği seviyeyi belirleyen fiyattır. Alış emirleri için aktivasyon fiyatı ve daha yüksek fiyatlardan, satış emirleri için aktivasyon fiyatı ve daha düşük fiyatlardan işlem geçtiği anda gönderilmiş olan emir aktive edilir. Emrin fiyatı, aktivasyon fiyatıyla aynı olabileceği gibi, daha farklı bir fiyat seviyesi de olabilir.

Alım Opsiyonu

Yatırımcısına belirli bir vadede (Avrupa tipi) veya vadeden önceki dönem boyunca (Amerikan tipi) belirli bir dönüşüm oranına bağlı olarak, önceden belirlenen fiyat üzerinden, belli miktar ve nitelikteki dayanak varlığı alım hakkı veren sözleşmedir.

Alım Opsiyonlu Alacaklı Dikey Yayılma

Vadeleri aynı olan iki alım opsiyonundan yüksek kullanım fiyatlı olanının alınıp eş zamanlı olarak düşük kullanım fiyatlı olanının satılması suretiyle uygulanan stratejidir. Amaç, fiyat düşüşlerinden sınırlı derecede kar elde etmek ancak beklentilerin tersi durumunda oluşabilecek zararı sınırlamaktır.

Alım Opsiyonlu Borçlu Dikey Yayılma

Vadeleri aynı olan iki alım opsiyonundan düşük kullanım fiyatlı olanının alınıp eş zamanlı olarak yüksek kullanım fiyatlı olanının satılması suretiyle uygulanan stratejidir. Amaç, fiyat düşüşlerinden sınırlı derecede kar elde etmek ancak beklentilerin tersi durumunda oluşabilecek zararı sınırlamaktır.

Alım – Satım Opsiyonu Paritesi

Aynı özelliklerdeki (aynı dayanak varlık, vade ve kullanım fiyatına sahip) Avrupa tipi alım opsiyonu ile satım opsiyonu arasındaki denge opsiyonu paritesi olarak adlandırılmaktadır. Bu denge kullanılarak, opsiyon primlerinden herhangi birinin bilinmesi durumunda diğeri hesaplanmaya çalışılmaktadır.

Alış Fiyatı

Finansal ürün için alıcı tarafından teklif edilen alım fiyatı.

Alış - Satış Farkı

İşlem gören herhangi bir vadeli işlem veya opsiyon sözleşmesinin, alış ve satış fiyatı arasındaki farktır.

Amerikan Tipi Opsiyon

Vadesi boyunca herhangi bir zamanda kullanılabilen opsiyon.

Ana Pazar

VOB'ta normal seans ya da fiyat sabitleme seansları sırasında emirlerin eşleştirildiği esas pazardır.

Asli Değerli (Karda Opsiyon)

Opsiyonun içsel değerinin sıfırdan büyük olduğu duruma denir. Daha açık bir ifadeyle, dayanak varlığın cari fiyatı, alım opsiyonlarında kullanım fiyatının üzerinde, satım opsiyonlarında ise altındadır.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Yatırımcılarımıza uzman eşliğinde eğitimler, canlı yayınlar, eğitim videoları ve analizler sunuyoruz. Trade Kulübü olarak yatırımcılarımıza bilinçli yatırım yapmayı öğretiyoruz.

about-five-our-choose-man
market

ANALİZ

Temel ve Teknik analiz ile doğru alım-satım strateji oluşturmayı.

financial

GRAFİK YORUMLAMA

Eğitim sonunda fiyat grafiklerini yorumlamayı öğreneceksin.

hand

İNDİKATÖRLER

Piyasada yaygınca kullanılan indikatörler ve indikatörlerin yorumlarını.

6

DESTEK VE DİRENÇ

Destek ve direncin tanımı nasıl oluştuğu, doğru destek ve dirençlerin önemi.