Borsa Terimleri

Ana Sayfa Borsa Terimleri

BORSA TERİMLERİ

Günlük Emir

Sadece işlem gününün sonuna kadar geçerli olan emirler, "günlük emir" olarak adlandırılır. Bu emirler, piyasa kapanana kadar eşleşme sağlanmazsa, sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Kâr Payı

Temettü olarak da adlandırılan bu terim, borsada işlem gören şirketlerin dönem içinde elde ettikleri kârdan, mevcut ortakların pay alma hakkı anlamına gelir. Kâr payı, nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.

Kâr Marjı

Kâr marjı, bir şirketin kârının gelirine bölünmesiyle elde edilen orandır. Kâr marjı, satışlar ve giderler üzerinden belirlenir ve şirketin mali durumu hakkında genel bir bilgi verir.

Portföy

Portföy, kapalı uçlu fonlar ve borsa yatırım fonları dahil olmak üzere; hisse senetleri, tahviller, nakit ve nakit benzerleri gibi finansal yatırımların bir koleksiyonudur. Portföy, bir kişi, bir finans kurumu veya bir yatırım firması tarafından oluşturulabilir.

İlk Halka Arz

İlk halka arz, özel bir şirketin hisselerini halkın satın alımına açarak, borsada işlem görmeye başlatması sürecini ifade eder.

Açığa Satış

Açığa satış, hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir. Satıcının aslında gerçekte sahip olmadığı hisseleri satması anlamına gelir. Açığa satış yoluyla, değeri düşecek olan hisse senetlerinden kazanç elde etmek hedeflenir.

Alış Sinyali

Bir yatırım aracını satın almak için doğru zamanın ve uygun koşulların oluştuğuna işaret eden sinyal. Yatırımcıların platformlarında kullandıkları indikatörler bu sinyalleri sağlarlar. Örneğin MACDS indikatörü, sinyal çizgisinin üzerine çıktığında bu alış sinyali olarak algılanılır.

Broker

Broker, başka bir taraf adına finansal işlemler düzenleyen ve yürüten bağımsız bir kişi veya şirkettir. Bunu, hisse senetleri, forex, gayrimenkul ve sigorta dahil olmak üzere bir dizi farklı varlık sınıfında yapabilirler. Yaptıkları bu işlemler üzerinden komisyon elde ederler.

Dealer

Dealer olarak adlandırılan hisse senedi satıcısı, hesapları için menkul kıymetler alıp satan bir finans uzmanıdır. Kendi adı ve hesapları adına bu işlemleri gerçekleştiren kişi veya kurumlar dealer olarak isimlendirilir.

Endeks

Borsada işlem gören hisse senedi fiyat ve getirilerinin, bütünsel ve sektörel bazda performanslarının ölçülmesi amacıyla oluşturulan bir veridir. Borsa endeksleri, hisselerdeki fiyat hareketlerinden yola çıkılarak borsanın genel trendlerinin belirlenmesinde kullanılır.

Hisse Senedi

Şirket ortaklarının, şirket sermayesindeki payını belirlemek için oluşturulan bir evraktır. Hisse senedi ortaklara, kâr payı alma, oy hakkına sahip olma gibi olanaklar tanır.

Birincil Piyasa

Halka arz edilen şirketlerin alıcılarıyla doğrudan buluştuğu pazardır. İhraç edilen tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetlerin, şirketler ya da devlet tarafından ilk elden alıcılara satıldığı piyasalardır.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Yatırımcılarımıza uzman eşliğinde eğitimler, canlı yayınlar, eğitim videoları ve analizler sunuyoruz. Trade Kulübü olarak yatırımcılarımıza bilinçli yatırım yapmayı öğretiyoruz.

about-five-our-choose-man
market

ANALİZ

Temel ve Teknik analiz ile doğru alım-satım strateji oluşturmayı.

financial

GRAFİK YORUMLAMA

Eğitim sonunda fiyat grafiklerini yorumlamayı öğreneceksin.

hand

İNDİKATÖRLER

Piyasada yaygınca kullanılan indikatörler ve indikatörlerin yorumlarını.

6

DESTEK VE DİRENÇ

Destek ve direncin tanımı nasıl oluştuğu, doğru destek ve dirençlerin önemi.